Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 10-06-2024
Artykuł aktualny na dzień 10-06-2024
Data publikacji: 2024-02-15

W jaki sposób rozliczyć zwrot otrzymanego nienależnie zasiłku chorobowego – odpowiedź MF na pytania dziennikarzy

MF potwierdził, że podatnik, który chce dobrowolnie zwrócić nienależnie otrzymany zasiłek chorobowy, powinien to zrobić łącznie z zaliczką na PIT pobraną przez pracodawcę od tego zasiłku. 

Podatkowe rozliczenie zwrotu nienależnie pobranego przez pracownika zasiłku chorobowego może nastąpić odpowiednio za pośrednictwem płatnika na podstawie art. 41b updof lub samodzielnie przez podatnika na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 5 updof. W związku z tym pojawiły się następujące pytania:

  1. Czy pracownik, któremu pracodawca w wyniku błędu nadpłacił zasiłek chorobowy i który chce dobrowolnie zwrócić ten nadpłacony zasiłek, powinien go zwrócić łącznie z pobraną kwotą zaliczki na PIT od nadpłaconego zasiłku? 

  2. Który z wymienionych na wstępie przepisów należy zastosować w przedstawionych okolicznościach w celu podatkowego rozliczenia opisanego tu zwrotu?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów na pytania dziennikarza

Odpowiadając na te pytania, MF stwierdził, że przepisy updof nie regulują zasad zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. W zakresie nienależnie pobranych składek społecznych zasady ich zwrotu określają przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, których interpretacja należy do kompetencji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Powołane w zapytaniu przepisy art. 41b i art. 26 ust. 1 pkt 5 updof normują zasady uwzględniania zwróconych świadczeń w rozliczeniu podatkowym. W zależności od konkretnego stanu faktycznego zastosowanie ma art. 41b updof, dotyczący sytuacji rozliczenia zwrotu nienależnie pobieranych świadczeń za pośrednictwem płatnika albo art. 26 ust. 1 pkt 5 updof, normujący rozliczenie zwrotu nienależnie pobieranych świadczeń przez podatnika. Jeśli płatnik nie odliczy dokonanego przez podatnika zwrotu od bieżących dochodów podatnika (na skutek upływu roku podatkowego bądź osiągania przez niego niewielkich dochodów lub ustania źródła przychodu), to odliczenia w zeznaniu podatkowym (składanym za rok podatkowy, w którym podatnik dokonał zwrotu nienależnie pobranego świadczenia) dokonuje sam podatnik.

Zarówno art. 41b, jak i art. 26 ust. 1 pkt 5 updof dotyczą sytuacji, w której zwracane przez podatnika nienależnie pobrane świadczenia uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem PIT. Dlatego zwrot ten dokonywany powinien być łącznie z pobranymi przez płatnika zaliczkami na podatek dochodowy.

Źródło:

informacja Ministerstwa Finansów z 7 lutego 2024 r. przekazywana do mediów na zapytania dziennikarzy (ID informacji: 577828) – opubl. na www. eureka.mf.gov.pl

Katarzyna Wojciechowska

prawnik, ekspert w zakresie podatków dochodowych, redaktor „MONITORA księgowego”

 

 

 

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00